eplus.com.ua

Мирна угода між США та Іраном уже вплинула на нафтовий ринок: експерт розповів деталі

Июнь 19
14:34 2026

Хоча бойові дії в Перській затоці фактично завершені, остаточної ядерної угоди між США та Іраном найближчими місяцями не буде. Меморандум про взаєморозуміння вже приніс перші практичні результати — зняття блокади та відновлення танкерного трафіку.

Про це в етері телеканалу «Апостроф» розповів сходознавець, експерт Центру громадянських свобод В’ячеслав Ліхачов.

За його словами, певні результати переговорного процесу вже стали помітними: меморандум про взаєморозуміння, який у дистанційному форматі підписали президент США Дональд Трамп та президент Ірану Масуд Пезешкіан, набув чинності. Одним із наслідків стало зняття американської морської блокади Ірану та поступове відновлення руху танкерів через стратегічну протоку.

Продовження після реклами

Експерт наголосив, що відновлення руху танкерів уже спричинило падіння цін на нафту до найнижчого рівня за останні кілька місяців. Водночас він висловив сумнів, що повноцінну та всеосяжну угоду щодо іранської ядерної програми вдасться укласти найближчим часом через нові додаткові умови та загострення ситуації навколо протистояння Ізраїлю та «Хезболли».

«Сполучені Штати вже зняли свою морську блокаду Ірану. Щодо повного відкриття Ормузької протоки є технічні моменти, які пов’язані з розмінуванням, але, в принципі, рух танкерів уже розпочався. Ціни на нафту вже відреагували суттєвим зниженням. Скоріше за все, ця угода найближчими днями, тижнями чи місяцями не буде підписана, будуть тривати складні переговори з новими додатковими умовами», — пояснив експерт.

Він наголосив, що ситуація в Лівані може ускладнити досягнення остаточних домовленостей, однак бойові дії, які розпочалися наприкінці лютого, фактично припинилися.

Продовження після реклами

Ліхачов пояснив, що попередній документ не означає капітуляцію Ірану чи повну відмову країни від ядерної програми. За його словами, наразі йдеться радше про тимчасове врегулювання та створення умов для подальших переговорів.

Він зазначив, що Іран найближчим часом технічно не зможе швидко повернутися до активного збагачення урану, оскільки після попередніх ударів його ядерна інфраструктура зазнала серйозних пошкоджень.

«Ірану буде технічно складно розпочати копатися в ізотопах найближчими місяцями, тому що за рік після операції у червні минулого року Іран так і не відновив доступ навіть до залишків високозбагаченого урану, не кажучи вже про якісь виробничі потужності. Після того, як додатково було пошкоджено інфраструктуру як Ізраїлем та Сполученими Штатами, так і самим Іраном, щоб ускладнити можливу сухопутну операцію з вилучення цих залишків високозбагаченого урану», — сказав він.

За його словами, навіть якщо Іран зберігає намір продовжити ядерну програму в майбутньому, у найближчій перспективі це навряд чи призведе до нового масштабного військового протистояння.

Аналітик зазначив, що повного повернення до довоєнного стану чекати не варто. Ймовірніше, Іран запровадить нові механізми комерційного регулювання та платежів, що дещо підвищить вартість логістики, але стабілізує нафтовий ринок.

«Але потрібен ще певний час для того, щоб технічно з’явилася можливість відновити рух у тому обсязі, який був раніше. В принципі, рух уже розпочався. Щодо подальшої перспективи, гадаю, що після того, як або не буде досягнуто угоди, або мине термін у 60 днів, а скоріше за все, не буде досягнуто ніякої угоди не тільки протягом 60 днів, а й протягом 600 днів, Тегеран змінить режим функціонування Ормузької протоки, і повернення до довоєнного стану не буде», — сказав він.

За його словами, у майбутньому навіть за відсутності остаточної угоди Іран, ймовірно, змінить режим роботи протоки та може запровадити додаткові платежі за навігаційні послуги.

Говорячи про економічні наслідки домовленостей, Ліхачов зазначив, що повернення до довоєнних цін на нафту малоймовірне, однак ринки можуть отримати більшу стабільність і прогнозованість.

«В принципі, в перспективі можна казати, що ціни на нафту до довоєнних не повернуться, але буде більш передбачувана як ціна, так і обсяги постачань, що для ринків буде безумовно позитивно. Ціна трохи зросте порівняно з довоєнним рівнем, але нафту по 100 я сподіваюся, ми ще довго не побачимо», — підкреслив він.

Експерт також пояснив, що і Тегеран, і Дональд Трамп намагатимуться представити досягнуті домовленості як власну перемогу. Водночас для Ірану це простіше через контроль над інформаційним простором, тоді як американському президенту доведеться пояснювати результати переговорів після тривалого загострення.

«Апостроф» повідомляв, що 18 червня Сполучені Штати оглосили про офіційне скасування блокади іранських портів у рамках підписаної мирної угодои між сторонами.

17 червня Сполучені Штати та Іран дистанційно підписали меморандум про взаєморозуміння щодо припинення конфлікту та відкриття Ормузької протоки. Угода набула чинності.

Продовження після реклами

Читайте також: Трамп відкриває Ормузьку протоку: як сильно подешевшає нафта Путіна

Завантаження…

Більше оперативних новин у Telegram Апострофа

Статьи по теме

Последние новости

В Україні затвердили європейські підходи до публічних закупівель, — Федерація роботодавців України

Читать всю статью

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Транспортная компания с высоким стандартом обслуживания и надежности.