eplus.com.ua

Білоруські айтішники тікають до України

Август 26
15:05 2020

У зв'язку з жорстоким розгоном протестів у Білорусі після президентських виборів деякі великі IT-компанії вивозять, а деякі планують вивезти з країни частину співробітників.

Україну називають однією з країн, куди переїздять білоруські айтішники.

Під час протестів затримали десятки айтішників, 57-х вже звільнили, 22 все ще залишаються в ув'язненні, повідомляє галузевий портал dev.by

"Київ, Пітер, Нікосія"

13 серпня, коли в мінському офісі російської компанії "Яндекс" з'явилися силовики, компанія Wargaming — розробник всесвітньо відомої комп'ютерної гри World of Tanks — попросила співробітників залишити офіс і працювати з дому. Про це повідомив галузевий портал dev.by.

Правда, згодом пресслужба Wargaming повідомила, що співробітники і так працювали з дому у зв'язку з коронавірусом.

Потім на порталі App2Top.ru з'явився скріншот листа засновника Wargaming Віктора Кислого, який опублікували у закритій групі Facebook.

У ньому йшлося про те, що компанія розробляє "план можливої релокації частини співробітників і членів їхніх сімей в інші країни у разі форс-мажорних обставин".

У листі йдеться, що компанія з розумінням ставиться до позиції кожного співробітника.

"Ми працюємо над варіантами віддаленої роботи за бажанням: Київ, Пітер, Нікосія та інші варіанти", — писав Віктор Кислий.

Представник Wargaming Олександра Явід переслала ВВС цей лист. Від додаткових коментарів пресслужба відмовилася.

Виїхали до України

Водночас інша велика ІТ-компанія Godel Technologies 22 серпня повідомила, що вже перевезла частину співробітників до України.

Таке рішення прийняли у зв'язку з ситуацією в Білорусі, в тому числі у зв'язку з відключенням інтернету.

Під час протестів у Білорусі були великі перебої з інтернетом. Зв'язок був майже відсутнім протягом декількох днів. Для IT-компаній це загрожує великими збитками.

Про переїзд співробітників замислюються і інші. Наприклад, альянс компаній IBA Group розглядає можливість переведення частини співробітників в Чехію, Болгарію або Україну, де є офіси.

"Є варіанти і щодо інших країнах. В першу чергу ми хочемо зберегти наших співробітників, а також збільшити присутність на ринках поза межами Республіки Білорусь", — повідомила ВВС начальник відділу розвитку персоналу Тамара Бутова.

Одна з найвідоміших IT-компаній з білоруським корінням — EPAM Systems — поки не повідомляла про можливе переведення співробітників з Мінська, де у EPAM є найбільший центр розробки.

Засновник EPAM Аркадій Добкін у зверненні до співробітників заявив, що компанія буде допомагати тим, чиїх рідних несправедливо затримали.

EPAM також виділила кошти на допомогу постраждалим під час акцій протесту. Їм запропонували пройти безкоштовне навчання на IT-спеціальності.

Країну можуть залишити і іноземні інвестори. Так, японська компанія Rakuten, якій належить месенджер Viber, може зупинити інвестиції у Білорусь, сказав 21 серпня гендиректор Rakuten Viber Джамел Агауа російському журналу Forbes.

Агауа в інтерв'ю кілька разів повторив, що компанія не висловлюється з приводу політичних питань, але виступає "проти жорстокості і проти страху".

"Можливо, якщо ситуація не покращиться, ми не будемо більше інвестувати у Білорусь", — сказав він.

Він висловив сподівання, що Білорусь повернеться до більш спокійних часів без насильства і страху.

"Якщо ми цього не побачимо, нам доведеться прийняти рішення, і ми запропонуємо нашим співробітникам в Білорусі переїхати в один з наших офісів до Росії, України чи Західної Європи", — повідомив глава компанії.

"Стартапи не народжуються в атмосфері страху"

З 2005 року білоруська влада розвиває Парк високих технологій (ПВТ), який для країни став не тільки іміджевим проєктом, але і постачальником валютної виручки.

За підсумками 2018 року експорт ПВТ виріс на 38% до 1,4 млрд доларів, а у 2019 році експорт склав вже 2 млрд доларів, говорив в січні 2020 року Сергій Румас, який займав тоді пост прем'єра країни.

Румас називав ПВТ найбільш швидкозростаючим сектором економіки і національним пріоритетом. У березні 2018 року влада країни звільнила резидентів ПВТ від більшості податків, включаючи податок на прибуток, до 2049 року.

Після виборів президента і жорстоких розгонів протестів резиденти ПВТ закликали зупинити насильство і провести нові прозорі вибори президента.

Відкритий лист, який підписали близько 4 тис. людей, опублікував галузевий портал dev.by

"Ми не експерти в політиці, але ми експерти в технологічному бізнесі. У країні формуються умови, в яких технологічний бізнес не зможе функціонувати. Стартапи не народжуються в атмосфері страху і насильства. Стартапи народжуються в атмосфері свободи і відкритості", — йдеться у зверненні.

Відкрите звернення до Лукашенка і адміністрації ПВТ опублікувала також Міжнародна асоціація розробників ігор. У листі йдеться, що якщо влада не зупинить насильство і тиск на мирних громадян, асоціація буде змушена рекомендувати бізнесу уникати співпраці з Білоруссю.

Влада не коментувала звернення бізнесу. Президент Олександр Лукашенко не раз заявляв, що вважає протести проплаченими.

До березня 2017 року ПВТ очолював Валерій Цепкало. Він збирався балотуватися в президенти в цьому році. Його не зареєстрували. Він виїхав з країни. Його оголосили у розшук.

Російський інтернет-гігант "Яндекс" вже вивіз частину співробітників з Білорусі, повідомило у вівторок видання The Bell з посиланням на свої джерела. Це сталося після обшуків силовиків, які пройшли в компанії 13 серпня.

Акції протестів у Білорусі тривають вже понад два тижні. Протестувальники висловлюють незгоду з результатами президентських виборів, на яких офіційно президентом оголосили Олександра Лукашенка.

У перші дні влада жорстоко придушували протести, затримали близько 7 тисяч людей, сотні отримали поранення.

Источник: bbc.com

Share

Статьи по теме

Последние новости

«Двигатель глобальной безопасности»: Остин о важности формата «Рамштайн»

Читать всю статью

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Транспортная компания с высоким стандартом обслуживания и надежности.