eplus.com.ua

Як штучний інтелект шукає ліки від COVID-19

Август 12
18:02 2020

У березні припинив свою роботу проект SETI@Home, розподілений суперкомп’ютер, який протягом двох десятків років займався пошуком інопланетян. Але залишився працювати інший аналогічний суперкомп’ютер, Folding@Home, який, як заявлялося, займатиметься пошуком препарату від COVID-19. Через місяць до ініціативи Folding@Home з пошуку ліків від коронавірусу приєдналося 400 000 волонтерів з усього світу, а потужність суперкомп’ютера досягла 470 петафлопс. Таким чином проект став найпотужнішим суперкомп’ютером у світі, він поступається лише сумарній потужності біткоїна (понад 8 мільйонів петафлопс).

До кінця літа вчені з різних країн перепробували безліч ліків і перебрали різні версії того, як лікується коронавірусна інфекція, але ідеального рішення все ще немає, незважаючи на зусилля як вчених, так і волонтерів. Один з проектів, який підтримують Пулітцерівський центр (американська організація, що спонсорує дослідження глобальних проблем) та фонд Хейзінг-Саймонса, використовує алгоритми штучного інтелекту для пошуку препарату від COVID-19. Штучний інтелект вже допоміг створити 11 рецептів ліків.

Зараз для боротьби з коронавірусною інфекцією у США сертифіковані лише два препарати, ремдесівір та дексаметазон, що призводить до їх дефіциту. Застосування штучного інтелекту для пошуку нових рецептів з доступних та недорогих матеріалів повинно допомогти впоратися з нестачею ремдесівіра та дексаметазона. Крім того, простота нових ліків дозволить швидко налагодити їхнє виробництво.

Штучний інтелект Synthia, який опрацьовує варіанти ліків, вже випробував хімік Тімо Чернак з Мічиганського університету, та його колеги. Команда вчених вивчила патенти 12 ліків, що зараз проходять випробування (серед них і ремдесівір), щоб їх синтезувати. Потім дані ввели в Synthia і запрограмували штучний інтелект на пошук нових рецептів. Штучний інтелект повинен був врахувати використання недорогих вихідних матеріалів при відсутності дорогих каталізаторів та обладнання.

ШІ може допомогти виробникам фармацевтичних препаратів знайти найбільш ефективну та заощадливу стратегію синтезу ліків, більшість з яких представляють собою досить складні молекули, які можна побудувати безліччю способів. «Це більше можливостей, ніж може осягнути людський розум», — каже Чернак.

Штучний інтелект знайшов рішення для синтезу 11 з 12 заданих препаратів, в тому числі дженериків арбідол та фавіпіравір. Synthia запропонувала чотири різні способи синтезу арбідола, один з яких дешевше за ті, що використовуються зараз. Для ремдесівіра штучний інтелект запропонував рішення, вже запатентоване компанією Gilead.

Чернак та його команда вже запатентували все нові способи синтезу ліків. Але їхня мета — не в отриманні прибутку. Вчені мають намір передати ліцензію фармацевтичним компаніям для того, щоб ті виробляли та постачали ліки за низькими цінами. Залишилося з’ясувати, який з препаратів виявиться найбільш ефективним за клінічних випробуваннях.

«Якщо ви маєте намір забезпечити ліками весь світ, вихідні матеріали повинні бути дешевими та доступними, як цукор», — каже Даніель Шульц, хімік з компанії Merck.

Патенти дають фармацевтичним компаніям право бути єдиним постачальником нових ліків у конкретній країні, як правило, протягом 20 років. Після того як ліки перестануть діяти, інші компанії зможуть виробляти і продавати їх як дженерик. Метод виготовлення препарату часто є секретним, щоб перешкоджати конкуренції навіть після закінчення терміну дії патенту. Але COVID-19 все змінив, говорить Шульц. «Ми живемо в той час, коли все під рукою».

Источник: processer.media

Share

Статьи по теме

Последние новости

«Именно за это я юриспруденцию не люблю»: на фоне слов об окончании войны блогер обратил внимание на формулировку

Читать всю статью

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Транспортная компания с высоким стандартом обслуживания и надежности.